Seznam produktů podle značky PYROP rd

 *

při výrobě těchto šperků


byly použity přírodní RHODOLITY z této brusírny:

*

brusírna drahých kamenů

PYROP - Mlejnek Milan

Turnov

www.milanmlejnek.cz

*

RHODOLIT

Rhodolit je považován za jeden z nejušlechtilejších drahokamů ze skupiny červených granátů.

Rhodolit je významným drahokamem z rozsáhlé skupiny granátů, která je známa především díky svým odrůdám červených minerálů, do které spadá právě i tento jedinečný kámen. Jedná se o zvláštní odrůdu, která je tvořena zhruba ze 70 % pyropovou a ze 30 % almandinovou složkou.

Název tohoto růžového až fialově červeného minerálu má základ v řeckých slovech „rhodon“ – růže a „lithos“ – kámen, které odkazují právě na jeho nádherný odstín. Na rozdíl od jiných mineralogických výrazů, není název rhodolit považován za oficiálně uznávané odrůdové jméno, ale je využíván jako obchodní název.

Vzhledem k tomu, že rhodolit obsahuje složky dalších drahokamů, je velmi složité datovat jeho počátek využívání civilizacemi, které je totiž původně zaměňovali s ostatními odrůdami granátů. Vzhledem k jeho nalezištím v Africe lze ale předpokládat, že rhodolity používali společně s pyropy již Egyptští faraoni před více jak tisíci lety, a to konkrétně pro dekorativní účely při slavnostních aktech. Pravděpodobně s rhodolity obchodovali i staří Římané, kteří měli ve velké oblibě pyropové šperky. 

První známé naleziště, kdy bylo již patrné, že se jedná o naleziště rhodolitu, bylo objeveno v 17. století v Severní Karolíně ve Spojených státech amerických.

Nejušlechtilejší z granátů

rhodolit

Pro své výjimečné složení je rhodolit považován za jeden z nejušlechtilejších drahokamů ze skupiny červených granátů.

Využití ve šperkařství

prsten s rhodolitem

Růžová barva je velmi oblíbená u žen, které proto často volí právě šperk osazený rhodolitem.

Intenzivní lesk

lesk rhodolitu

Rhodolit disponuje velmi silným leskem, který je výraznější, než u mnohem známějších drahokamů jako je rubín nebo safír.

Výzva pro gemology

almandin_mikroskop.png

Skupina granátů zahrnuje celkem 6 minerálů, které disponují červeným zbarvením a je velmi složité od sebe různé druhy odlišit.

rhodolit - brus a surový

náušnice s kamínkem na šroubek

žluté Au 585/00

Skladem