patří do skupiny tektitů. Jako tektity označujeme přírodní skla nacházející se v různých oblastech po celém světě. Zajímavostí vltavínů je unikátnost výskytu na českém území, ojediněle v sousedních státech. Jinde na naší planetě naleziště vltavínů neobjevíme. Název tektit pochází z řeckého tektós – znamená roztavený, natavený. Vltavíny jsou průhledné až průsvitné drahé kameny zelené, hnědozelené až černozelené barvy. Vyznačují se charakteristickým povrchem, tzv. skulptací, a typickými vnitřními bublinkami vzniklými pnutím a působením plynů. Nejstarší písemná zmínka o tektitech pochází z Číny (rok 950), kde je sbírali lidé na polích po silných deštích.
Vltavíny byly poprvé popsány před asi 250 lety z povodí Vltavy. Místní lidé je však ke zdobení a výrobě nástrojů užívali již od dob neolitu. V minulosti byly vltavíny společně s českými granáty představovány jako typicky české drahé kameny a tak je tomu i dnes. Obrovské oblibě se vltavíny těší od 60. let 20. století. V současnosti se na trhu vyskytují jak ve své přírodní neopracované podobě, tak i jako fasetované drahé kameny. zasazované především do zlata. Je třeba pravé vltavíny dokázat odlišit od pouhého skla, a také od čínských padělků, které se v současnosti mohou objevit na trhu.
Jak poznat pravý vltavín? Pro vltavíny jsou typické inkluze: bublinky a takzvané šlíry, lechatelierit, což je amorfní přirozené křemenné sklo, které vzniklo prudkým ochlazením křemenné taveniny. Bublinky a lechatelierit pěkně demonstruje náš úvodní obrázek.
Vltavíny se v poslední době staly velice populárními po celém světě, a to nejen mezi sběrateli a šperkaři, ale i mezi širokou veřejností. Vynikají krásnou barvou, unikátním výskytem, zajímavými přírodními tvary a svým tajemným původem.
Vznik vltavínů: podle nejpravděpodobnější teorie se vltavíny utvořily společně se vznikem rieského kráteru, který nalezneme mezi Norimberkem, Stuttgartema Mnichovem. Celý kráter má oválný tvar, jeho průměr je 24 kilometrů. Odhaduje se, že rieský asteroid měřil v průměru asi 1 kilometr a dopadl na zem před 14,7 miliony let, což je i stáří vltavínů. Rieský asteroid po dopadu pronikl povrchovými vrstvami slínu a vápence a vnikl do hloubky přes 600 metrů. Nárazem rieského asteroidu došlo k roztavení hornin, které byly následně vymrštěny vzhůru a ve vzduchu zchladly do podoby vltavínů. Jižní Čechy a jihozápadní Morava byly tehdy zasypány vltavínovým ,,deštěm“.
Hlavní česká naleziště se nachází na území budějovické a třeboňské pánve v jižních Čechách, na Chebsku a na jihozápadní Moravě. Mezi nejvýznamnější naleziště patří jihočeská Besednice (skulptace vltavínů připomíná tvarem ježka), Dobrkovská Lhotka, Chlum nad Malší, Radomilice, Slavče u Trhových Svinů, Týn nad Vltavou a další.
V jižních Čecháchdle lidové tradice býval v minulosti s vltavíny spojen i svatební obřad, kdy ženich musel dát vltavín nastávající nevěstě jako důkaz svých hlubokých citů.
Komentáře Cancel Reply